Ultimate magazine theme for WordPress.

30 Milyar Dolar Bitcoin Çöp Oldu!

2.757

İnternet ortamında saklama gerektirmeden sabit disklerde (Hard Disk) saklanabilen Bitcoin, yüklendiği cihaza erişimin sağlanmaması halinde sonsuza kadar yok olabiliyor. Bu durumu ele alan analistler, ortalama olarak 30 milyar dolar Bitcoin’in kullanıcılar tarafından erişilemediğinden yok olmuş olabileceğini düşünüyorlar.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde yüz milyarlarca lira değere sahip dijital para yani Bitcoin Deyim yerindeyse kaybolmuş denilebilir. 16.4 milyon değerinde Bitcoin paranın 3.8 milyonunun 2017’nin orta zamanlarındaki döngü sırasında kaybolmuş olduğu söyleniyor. Bu da yaklaşık olarak 30 milyar dolara eşit bir orandır.

Bitcoin’in en güzel ve tercih edilmesini sağlayan en önemli sebeplerinden biri ise yerel donanımlarda ve çevrimdışı ortamlarda saklanabiliyor olmasıdır. Bir Flash bellek yada sabit disk içerisinde kripto cüzdana sahip olmak, online ortamda çalınmalara karşı paranızı korumanıza olanak veriyor ama bu kripto cüzdana erişiminizi kaybettiğiniz an içerisinde bulunan miktar da yok olacağı anlamına geliyor. Analistler tarafından tahmin edilen bu büyük miktarın kaybolması da tamamen bununla alakalı bir durum. Bitcoin işine ilk zamanlarda başlayan bir çok yatırımcı ve kazıcı, Bitcoin’in henüz değer kazanmadığı dönemlerde ellerinde var olan parayı olur olmadık yerlerde saklamışlardı.

Belirlenen duruma göre 5 milyon kadar Bitcoin’in piyasadan kayıp olduğu söyleniyor. Yani bu kayıp miktar, aktif olarak işlemde olmayan miktar anlamına geliyor. Chainalysis’in bulunduğu tahminlere göre bu miktarın yarısından fazlası geride bıraktığımız 9 yıl içerisinde kaybedilmiş yada nereye konulduğu kullanıcılar tarafından unutulmuş olabilir. Bu miktarda yaklaşık olarak 2.5 milyon Bitcoin yapıyor ve bu değerde dolar cinsinden karşılığı olarak 20 milyara denk geliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.